Thursday, March 13, 2008

Întâlnire cu efect nociv...


Întâlnire cu efect nociv...
m-am întâlnit într-o seară cu un sentiment
abia ieşit din starea de levitaţie,

Cu o voce melodioasă şi pupile dilatate,
inventaria ziua ce se scufunda în zare.

Figuram pe la jumătate
zămislită în rădăcini fără copac

Am vrut să mă ridic...
îmi crescuse o aripă
doream să fiu zborul.

O umbră a pământului
mi-a pus piedică şi am căzut
într-un poem lipsit de relief

de atunci nu mai simt,
nu mai văd sentimente…
ochii mi s-au depărtat de cap

sensibilitate neînţeleasă
de ordinea umană
alunecată în tăcerea simţurilor
devorate de existenţă

am o zi proastă
memoria şi-a amintit
această întâlnire ce mă sfidează şi azicu braţele încrucişate...

Monday, March 03, 2008

Zambeste … Maine poate fi mai rau ...

De cateva saptamani tot incerc sa ma eschivez si sa evit deprimarea care ma pandeste la orice pas – vad din ce in ce mai mult cum cei din jurul meu cedeaza in fata stresului, a problemelor prea multe sau prea putine, a singuratatii, a supararii, a divorturilor venite pe neasteptat, a sentimentelor exprimate adesea prea tarziu sau poate niciodata. O sa spuneti ca am ceva cu viata de ma tot iau de ea – dar in final cred ca am dreptate.
Incerc si incerc sa imi spun mereu – Zambeste!! Maine poate fi mai rau ... nimeni insa nu imi poate promite ca azi o sa fie mai bine ca maine sau ca maine nu va fi o zi mai frumoasa ca cea de azi.
In viziunea noastra fiecare zi este diferita de celalata si fiecare zi este una noua… dar daca nu e asa… daca traim aceeasi zi si noi nici macar nu stim. Nu se poate dovedi ca azi e azi si maine e doar o alta zi.
Acestea fiind spuse va intreb: Nu v-ati trezit niciodata cu un sentiment de deja-vu, nu ati avut niciodata impresia ca si ieri cand ati deschis ochii pisica se uita fix la voi, sau ca primul gand a fost acelea de a spune: Ce as sta acasa!!, sau ca atunci cand a sunat telefonul stiati deja ca e EL care suna sa vada daca v-ati trezit?
Stiu deja ca o sa imi raspundeti majoritatea Da, asa ca acum ma intreb eu: Traim oare mereu aceeasi zi sperand ca maine va veni? Visam doar ca maine va fi mai bine ca azi? Ne mintim cand ne spunem ca maine o sa fie mai bine? …. La intrebarile astea nu mai stiu sa raspund, dar stiu ca mereu adorm sperand ca maine voi face cu totul si cu totul altceva: maine o sa incep sa traiesc pentru ca asa nu se mai poate – maine o sa ies in parc cu cainele, o sa ma duc la sala, o sa ies cu prietenii, o sa pregatesc ceva special doar pentru noi doi, o sa ii spun ca IL iubesc, o sa rad mai mult, o sa vorbesc mai mult si poate chiar am sa ma apuc de citit o carte noua.
Cu planurile acestea adorm si sper ca ziua care incepe la miezul noptii sa fie una noua mai buna decat cea de ieri, va fi o zi in care visele mele sa devina realitate… ce se intampla insa cu visele mele daca la ora 00:00 ziua de azi o ia de la capat, daca miezul noptii nu e altceva decat momentul in care timpul se reseteaza si voi retrai aceleasi douazeci si patru de ore…


In noaptea astea am sa stau de veghe …. Visele mele trebuie sa se indeplineasca :D

Sunday, March 02, 2008

Femeile in viziunea barbatilor

Ca tot a fost ieri 1 Martie si majoritatea barbatilor au crezut ca e ziua femeii (nota: 1 Martie este ziua primaverii – 8 Martie e ziua femeii) si pentru ca am citit ceva putin diferit si care mi-a placuta - adica exact cee ce voiam si vrem sa auzim toate sa auzim - am vrut sa pastrez articolul intr-un loc dragutz si placut mie.

Gandurile unui barbat: Ei bine, da, tare mi-ar placea sa o iubesc pe Pamela Anderson... o data, de doua ori. Nici Angelina nu-i tocmai de lepadat. Nici Paris, desi e cam atoasa, dar treaca mearga... prin patul meu. Da, imi atarna ochii dupa cate vreun fundulet bombat si sani supradimensionati. Si da, ador sa rasfoiesc revistele cu poze cu femei perfecte. Pentru ca nu ma intereseaza cat la suta din ele e Photoshop. Admir si asta-i tot ce fac. La fel cum privesti la un tablou dintr-un muzeu, tablou pe care, chiar daca prin absurd ti l-ai permite, nu ai face decat sa-l agati pe un perete si sa te lauzi cu el de doua ori pe an.
Cu femeile pe care le iubim lucrurile stau altfel. Pe ele le admiram pentru ca exista, pentru ca le putem atinge si le putem iubi. Si nu in ultimul rand pentru ca putem fi iubiti de ele. Nu spun ca exteriorul nu conteaza. Conteaza si acesta si inca mult. Insa daca am ocazia sa cunosc o femeie (si in general daca ma intalnesc cu ea, stam si vorbim macar cat sorbim o cafea), care nu intra in standardele clasice de frumusete, insa care ma atrage prin felul ei de a fi, incerc sa o cunosc mai mult. Si in acest fel am ajuns sa iubesc femei grasune, de care radeam cand tineau cure de slabire, dar si slabanoage de 40 de kile, pe care da! hainele stateau ca pe umeras, insa erau dulci si copilaroase. Am iubit atat de mult uneori incat si celulita parea mai frumoasa pe acea femeie, insa e drept, au fost ocazii in care am adorat prea mult personalitatea si prea putin fizicul... si nu au sfarsit bine.Fizicul conteaza. Insa nu cerem perfectiunea. Pentru ca o poza este doar atat, o imagine. In timp ce o femeie in carne (uneori prea multa) si oase (si doar atat) are personalitate si suflet.
Andrei

Friday, February 08, 2008

IuBeSc Gara

Iubesc gara. Iubesc gara pentru ca ma invata mai multe decat o scoala, decat un parinte, decat o carte… ma invata OAMENI… ma invata diferente. Imi deschide ochii. Imi ridica sufletul….. imi inalta privirea…

Gara mi-a devenit prietena si nu ezit s-o vizitez de cate ori am ocazia. Vad oameni, oameni adevarati, oameni simpli, tarani, oraseni, familii, singuratici, tineri, batrani, toti laolalta. Toti trec. Toti trecem… ma uit la unii si ma indentific cu ei. Ma uit la altii si-mi zic: asa niciodata… dar viata e o gara… te urci dintr-un tren in altul, si-mi reformulez gandul: niciodata nu spune niciodata… pentru ca niciodata nu stii unde te duce trenul…
Ma uit la sinele care se incurca si se descurca, la nodurile de cale ferata, la liniile paralele… imi amintesc de relatiile mele… imi amintesc de toti aceia care s-au plimbat altaturi de mine intre peroanele vietii mele. Imi amintesc de cei care au trecut pe langa mine fara sa am nici o tangenta cu ei… si sufletul meu e o gara, si trenuri vin si pleaca… dar sinele raman…ocazii ratate, trenuri pierdute…


Stiati ca viata mea are si ea un chiosc de ziare? stirea zilei se vede pe fata mea… are un birou de informatii: vrei sa stii din ce directie si la ce ora a ajuns ultima durere? Intreaba-ma… am si o bucata de suflet in renovare, dar dupa cum imi aminteste gara clujului… renovarea e continua… si-mi amintesc de toate garile si proiectele uitate in renovare. De toate planurile si visurile abandonate din “lipsa de fonduri”, lipsa de motivatie, lipsa de chef sau de incurajare…si uite asa ne plimbam toti dintr-o gara in alta. Suntem trenuri si suntem gari… oameni vin si pleaca, sanse anuntate si neanuntate, ocazii intarziate sau venite la timp…un oras. O gara. Un suflet. O viata. O destintatie?

P.S .... autor necunoscut...

Tuesday, February 05, 2008

Complete as One

I had someone tell me, just the other day, that one is not complete without a spouse. It made me wonder: How do I, and other single adults, gain a sense of confidence and self-worth in a society that believes such a statement to be true?
Many people believe they cannot truly live until they find their significant other. They are unable to believe in themselves until they find partners who believe in them. Some people do not feel they have worth until they find someone to give them a sense of worth. And there are many who gain confidence from a dating or marriage relationship. But is this the only way, or, more importantly, the best way, to find oneself?
This type of belief systems indicates a dependency on something or someone other than God. Any time we look to anyone or anything other than God to give us meaning, to meet our needs, we are creating an idol. We are allowing something or someone to take God's place in our lives. This is serious business to God. Idolization is adultery to Him; it hurts Him as much as we hurt when friends betray their loyalty to us. He wants to have that place in our lives. He will give us more meaning and worth and acceptance than any "significant other" ever could.
In the end ... Yes, I'm complete. You're complete. And it has nothing to do with whether or not we're married. It has everything to do with the fact that Christ lives in us and with Him we are not only complete, we have everything we need to live the life of a fulfilled, successful adult.

P.S. .. I guess I have to keep searching for God and for my better half!

Saturday, February 02, 2008

Eu si cu mine in lumi paralele

”Aceasta este rutina fiecarei zile, dar sînt si zile diferite în care spre exemplu, fiind la scoala în clasa a I-a primesti o temã, un moment de neatentie si întelegi cã trebuie sã umpli un caiet întreg de liniute si bastonase, asta pîna a doua zi. Negãsind pe nimeni acasa începi a-ti face temele, scrii cîteva pagini de bastonase si liniute, iesi afarã, în curte, te asezi pe trepte cu caietul în manã. Trec cîteva ore, caietul ajunge scris pe jumatate insa te cuprinde panica la gîndul cã nu vei reusi sã-ti faci tema, te intrebi unde este mama. O învinuesti pentru faptul cã nu este lîngã tine, crezînd cã aceasta ar fi domolit panica instauratã în fiinta ta. Frunzele ruginii cad alene prin curte, Soarele te priveste, si tu cu lacrimi in ochi, te uiti spre cer si intrebi o entitate necunoscutã “Cu ce am gresit de sînt astfel pedepsitã?”.

Nu mai stiu unde am gasit fragmentul de mai sus, dar citind m-am gandit cat de singura si de trista trebuie sa se fi simtit copila aceea. NU cred ca trebuie sa fii parasit pentru a te simti singur. Cred ca pe lumea asta exista 2 tipuri de oameni si pentru a nu fi singur trebuie doar sa gasesti calea de a te intelege cu amandoi – Copilul si maturul din tine …
Natangi suntem cu totii - nu realizam decat tarziu ca noi cu noi traim in lumi paralele. Suntem copii si nu putem intelege de ce mama sau tata se grabesc atat, de ce trebuie sa mearga spre scoala atat de repede (doar scoala nu pleaca nicaieri), de ce cand vin sa ne ia de la scoala se grabesc sa ajunga acasa (casa e mereu acolo - si ieri ne-am grabit sa ajungem la ea si ea ne astepta), de ce nu vor sa stea sa se mai joace cu noi in nisipar, de ce nu se mai murdaresc cand iesim in parc, de ce nu iau in brate catelul murdar de noroi – doar e Sufletel al nostru – cainele adus de tata, de ce nu au timp sa faca haz cand facem o boacana, de ce mama nu mai rade cand ma stramb, de ce seninul din ochii tatei nu mai apare cand ma trezesc zambind...
Pe de alte parte suntem insa maturi si am vrea ca asta mic sa mearga un pic mai repede, sa inteleaga ca nu avem timp de joaca in drum spre scoala, sa inteleaga ca trebuie sa ajungem odata acasa ca sunt atatea de facut, sa inteleaga si sa nu se mai murdareasca mereu de noroi, sa inteleaga ca in parc trebuie sa fie cuminte, sa inteleaga ca Sufletel nu mai e catelusul jucaus de acum 6 ani ... pur si simplu am vrea sa inteleaga… sa se maturizeze.
Cu astfel de ganduri ajungem sa mergem impreuna de mana pe strada si totusi fiecare paseste in lumea lui… micutul insa incercand sa tina pasul cu tatal sau se va mai opri din cand in cand sa miroasa dimineata friguroasa de toamna, va mai arunca o privire fugara catre frunza care se indreapta spre pamant in valuri line, va mai strange putin ochii atunci cand o raza de Soare ii va face cu ochiul la coltul unui bloc, va merge cu gura cascata uitandu-se la stolurile de pasari ce trec pe deasupra capului sau in drumul catre tarile calde, va arunca un zambet strengar spre celalalt copil care si el se grabeste si incerca sa tina pasul cu mama lui, se va bucura inca sa simta natura care se trezeste ceva mai tarziu si mai lent decat l-a trezit pe el mama dimineata. Uite asa copilul ce alearga spre nicaieri, spre SCOALA de care mama sau tata ii tot povestesc ca ii va placea se impiedica cu atata stangacie incat ridicandu-se, se uita la copilul de langa si ii spune: “Ti-am zis ca nu mai pot intarzia si azi la servici”….

P.S … inca sunt un copil care admira frunzele si care se uita dupa cocori, care e “deranjat” de Soarele tomnatic in timp ce se indreapta catre servici – Da Doamne sa nu ma impiedic!

Friday, February 01, 2008

Thoughts That Hurt

I have heard once in a movie that when we die we lose 21 grams… I used to think that the person who said that must have been the most sensitive in the world and must have been through a lot as only a broken heart could think that we are only worth 21 grams.
I have growen a little bit since then and I think otherwise, I have been hurt too and I have hurted others, my heart has been broken and mended and broken again. I have cried and then laught, laught and then cried and in the end I have realized – we die when we lose those 21 grams, we do not lose them when we die – we actually cease to live when we have spend all those coins, when we have left the little colibry fly away or ate the whole chocolate bar.
We are so busy nowadays with our jobs, our carriers, our image that we forgot why were we born – we were given a life and we do not even know how to spent it. We have destroyed the very essence of life and all we have is an empty existence. We keep complaining that we do not have enough, that the world is cruel and that there is a continuous battle for our dreams. We are so rapped up and determined to blame somebody that we skip to see that fact that WE ARE THE WORLD – we are what the world is made of, we are the judges and the victims, we have made our rules and now we are too tired to play them.
It is time for us to change and live a little – is it useless to exist if we can no longer live and as a very dear friend used to say:
“Patience we have, my friend .. time not so much…”