Sunday, May 25, 2008

M-am trezit de dimineata cu un sentiment ciudat, aproape necunoscut de plutire si confuzie. M-am dat dat jos din pat si decorul necunoscut m-a facut sa fac un mic pas inapoi – Unde eram?... Patul acela mare, covorul cu motive traditionale, vitrina cu paharele mari de cristal, zestrea ce decoreaza peretele dinspre Rasarit – sunt la bunica J – ies in curte, iau niste apa rece de ploaie si imi umezesc fata – Deschid ochii si ma privesc in oglinda – ce chip frumos, ce zambet, ce traire divina, ce miros de transdafiri de dupa ploaie imbraca gradina, ce Soare blajin zambeste alene de dupa coltul casei, simt fiecare bataie a inimii mele, aud fosnetul florilor de trandafir si vad razele de Soare cum mangaie atent picurii de roua inca prezenti pe frunze – aud tot, vad tot dar nu reusesc sa compun o imagine clara – cine e fetita din oglinda si mai mult decat atat – de ce rade?

M-am pierdut pentru o clipa!! Nu mai stiu exact cum si nu mai stiu cand - dar m-am pierdut. Eu sunt din toate punctele de vedere un “om” calculat, ma organizez si reorganizez, fac liste si fiecarui obiect sau activitate ii pun culori diferite, aranjez pana si activitatile vietii dupa anumiti pasi si anumite criterii, hainele trebuie sa fie dupa culoare, forma, utilitate si anotimp – v-am spus sunt un “Control freak” – si totusi m-am pierdut si mi-e dor de mine.

Mi-as dori sa fiu ca fetita aceea din oglinda - as vrea sa observ frumusetea lucrurilor ce ma inconjoara, as vrea sa vad copacii infloriti si oamenii fericiti, as vrea sa vad campurile rosii de maci, as vrea sa alerg desculta in apa marii si sa nu simt decat mici furnicaturi in talpa in timp ce marea incerca sa stearga urmele pasilor mei din nisip.

Am incercat in acel moment, in acea oglinda sa ma reculeg, sau mai bine spus sa regasesc si sa refac acel sentiment de siguranta – am planificat totul si am facut o lista cu tot ce trebuie ca sa imi revin – stiti ce am patit in final!? Am pierdut lista?? Eu ?!?!?! am pierdut lista… (Vina e a mea ce-i drept – trebuia sa fac o copie si am uitat).

Am trecut mai departe. M-am gandit ca voi regasi zambetul meu in privirile si vietile celor din jur, mi-am propus ca in fiecare dimineata sa ma uit la oameni zambind si sa astept un zambet ca raspuns – am exersat in mintea mea de cateva ori, dar m-am trezit in final obosita de cat ma incruntasem la ceilalti. In loc sa imi raspunda cu un zambet, oamenii l-au furat pe-al meu.

Am incercat sa vorbesc cu copii si sa le aflu secretul fericirii, pentru ca ei inca nu stiu de ce frunzele mor toamna, ei nu stiu de ce mami si tati au incetat sa mai rada si sa se uite unul in ochii celuilalt, ei nu stiu sa urasca, si nu stiu ce e uratul… DAR stiu ca doar un zambet si un gangurit aduce fericirea celor din jur. In final insa am obosit si sa observ copii, am obosit sa ii aud razand pentru ca am realizat ca nu le mai inteleg motivele – traim in lumi diferite – nu imi doresc ca ei sa ajunga sa cunoasca lumea noastra asa cum e acum, dar nici nu stiu cum sa fac lumea noastra sa ii primeasca zambind.

Mi-am continuat plimbarea prin lumea intunecata si confuza a gandurilor mele si mi-am spus ca numai eu pot gasi lumina, nici un alt om, sau copil sau chiar intelept nu are sa imi ofere raspunsul intrebarilor mele daca eu nu sunt pregatita sa le aflu.

Am deschis ochii, am tras aer adanc in piept pentru a ma imbata cu mirosul trandafirilor, mi-am mai umezit inca o data ochii cu apa aceea rece si apoi m-am uitat inca o data la fetita care acum imi facea cu ochiul din oglinda, chemandu-ma parca. O idee nastrusnica mi-a incoltit in minte si atunci am… am spart oglinda…

Multumita si surazatoare am intrat in casa sa caut o foaie de hartie – imi adusesem aminte lista.

P.S. Nu mai vreau sa regasesc copilul din mine, vreau sa cresc EU si sa construiesc lumea pentru copii ce vor veni … Vreau sa le pot raspunde cu un zambet desi nu le voi intelege ganguritul…

Wednesday, May 14, 2008

*** The thought of the day ***

Have you ever been in the position of saying something even if you were thinking something else - well... if often happens but you have to be.. how do you call it ?!?!?! .... A diplomat.
*
What do you say in a Congrats e-mail to your boss:
Thank you very much XX! However I really think that even if sometimes one of us makes a step forward it's all because of the team that he/she has behind - therefore I owe and share this award with the colleagues who have trained me, to the guys who keep us active all the time and last but not least to Mrs. XXX who is our boss and always stays by our side.
*
What do you think when writting the e-mail:
Thank you very much XX! I really desearve this award since I am the only one working here and standing up to all the pple, the only one who is able to work with the sales guys and understand their jokes. So I think this award came a bit too late but I will accept it anyway.
*
P.S. ... Aceast blog este un pamflet si trebuie tratat ca atare!

Thursday, May 01, 2008

1 Mai in Vama (Veche)


Vama Veche nu e o statiune. In Vama Veche nu se face turism. In Vama Veche nu te duci in vacanta. Vama Veche nu are nevoie sa fie salvata, ci sa fie inteleasa. Vama Veche e mai mult decat o bucata de nisip, cateva baruri, rasarit de soare, o epava si oameni care se aduna acolo de ani de zile sa vada marea. Vama Veche e Vara, iar vara incepe acolo, in fiecare an pe 1 Mai.

Vama Veche incepe dimineata, la rasarit. Cu precizie de ceasornic, la "Ovidiu", cea mai veche terasa a locului, incepe Boleroul lui Ravel exact atunci cand Soarele iese din mare. Stai pe o bancuta de lemn, asculta si priveste! Daca noaptea de distractie nu te-a trimis deja in cort, inseamna ca somnul se cere alungat cu cafea cu rom. Pentru ca in Vama ai tot timpul din lume, stai sa vezi cum se trezesc oamenii! Un concert de fermoare, fosnete, urari de “Buna Dimineata!”, totul pe un fond specific: tipete de pescarusi si valuri spargandu-se de tarm.

Pana cum vreo 2 ani, in Vama nu existau ziare. Acum cinci-sase ani, doar vreo cinci, zece masini stinghere isi croiau drum prin Vama. Era pustiu pentru ca se voia asa. Acum au aparut “dusmanii”: restaurant cu preturi de Mamaia, masini cu fite, pantofi cu toc tarsiti isteric pe stradutza prafuita, cate o magaoaie din lemn cu pretentii de club de fite.

Dar mai sunt si corturile, si oamenii desculti, cu flori in par, mai sunt focuri si cantece de chitara, mai sunt inca barurui cu muzica rock. La pranz, topit de caldura n-ai decat sa te retragi la umbra unei terase si sa cauti un bors de peste preparat de pescari. Si apoi ai program de voie: poti sa te retragi la umba cortului si sa citesti, poti sa stai cu prietenii la vorbe si bere, ascultand muzica de suflet la una din terase, poti sa dormi, sa-ti continui plaja, poti sa faci ce vrei, ca de-asta esi in Vama.

Apune Soarele? Tocmai bine, inseamna ca s-a copt hamsia, servita neaparat cu mamaligutza si mujdei de usturoi. E timpul sa-ti alegi distractia de seara. In ultimii ani, Vama Veche are cate o terasa pentru oricine. Ai chef de jazz, fado, blues si alte muzici alese? Te duci “La Soni”. Daca vrei rock alternativ, da o raita prin “Expirat”. Heavy Metal gasesti la “Epava” si “La Pirati”. Boogie si dans pe plaja pana-n zori tot la “Ovidiu”. Sau te aduni cu 3 prieteni si-o chitara pe malul marii si va gasiti propria muzica.

Oricare ar fi alegerea, un lucru e sigur: nu vei dormi, pentru ca trebuie sa mai prinzi odata rasaritul si Boleroul lui Ravel.


P.S... Ce bine ca sunt la munca :(
(Photo - Razvan Chirita - un geniu)

Monday, April 28, 2008

Şiroaie de sânge


Siroaie de sange iti curg pe obraz,
Si-n ochii Tai lacrimi s-ascund;
Sub lemnul durerii Tu luneci si cazi,
Iar spinii in carne-Ti patrund.

Adanca-I durerea ce-n suflet o strangi!
Urcusul Golgotei e greu.
Iar cel pentru care Tu suferi si plangi,
Isuse, Isuse sunt eu.

Sub ploaia cumplita a pumnilor grei,
Te rogi pentru cei ce Te bat:
"Parinte, ai mila de dusmanii mei,
Si iarta-i, ei nu stiu ce fac!"

Tu om al durerii, de toti parasit,
Pe cruce Te stingi luminand.
A mortii putere prin moarte-ai zdrobit,
In lume speranta-aducand.

Isuse, la Tine ma-ntorc azi cait,
Si stiu ca Tu n-o sa ma certi,
Eu, omul cel josnic ce-atunci Te-am lovit,
Plangand azi Te rog sa ma ierti...


Hristos a inviat!

Saturday, April 26, 2008

Vinerea Patimilor

Cum bine spunea fratele meu cel mare si intelept – am avut o zi de trecut cu rosu in calendar si apoi uitata … De dimineata am plecat la munca - om normal, cu mintea limpede – m-am trezit de dimineata sa plec din timp ca nu cumva sa ma pierd in trafic si sa intarzii la servici. Norocul fraierului binenteles – daca de obicei faceam cam 1h azi am facut 15minute. Am ajuns, am dat Buna Ziua unui birou gol si m-am apucat de treaba. (oamenii cu adevarat normali si-au permis sa mai intarzie un pic ca doar era sarbatoare – Vinerea Patimilor).

Uite asa incep ziua mai devreme decat imi doream – munca, pauza, munca, pauza si in final inca o pauza ca sarbatoaream ziua unui coleg – plecam amandoi agale prin trafic sa luam cate ceva d-alea gurii – si pentru cei mici, si pentru cei mari, si de dulce si de post – sa fie pentru toti ai nostri. Domnul a tinut cu noi si am ajuns rapid, la intoarcere insa inca o data am putut vedea cat de mult conteaza in trafic sa fii prost si bagaret … un nene sofer nu avea rabdare sa stea dupa fraierul din fata lui care statea sa cedeze trecerea (un triunghi mare, alb cu rosu iti facea cu ochiul din coltul intersectiei) – asa ca pac, pac, viraj dreapta, taie-mi fatza, baga-te in trafic si BUM se infige in aripa din drepta a fraierului care incerca sa fie corect. Injuraturi, slogane si gesture inutile – masinile amandoua varza au tras pe dreapta.

Fiind martori tacuti ai acestui eveniment nu am putut decat sa ne uitam la ei, sa spunem ASTA E – Doamne Ajuta! si sa mergem mai departe - dupa ce in prealabil ne-am asigurat si am cedat trecera.

Ajunsi cu bine la servici am baut, am mancat, am ras si in final am plecat spre casuta fratelui meu. Pe drum rulam linistita pe banda intai cand un alt domn care vorbea la telefon s-a gandit sa vireze de pe banda a treia spre banda intai, fara sa mai semnalizeze – pur si simplu a incercat marea cu degetul – sau mai bine zis franele buburuzei mele.

Am franat surd – o senzatie de rau si stupoare mi-a invadat corpul si pur si simplu nu am mai fost in stare sa reactionez cu nimic – am pus frana pana a inceput sa tremure masina – nu am mai apucat nici macar sa injur, sa urlu sau sa gesticulez – Dansul era deja prea departe. Cu o stare de lasa-ma sa te las am plecat mai departe. Am trecut de vizita cu bine, am plecat la sala, am iesit in oras si in final am luat-o spre casa.

In afara de oboseala unei zile cu dus si intors, plina de evenimente mai mult sau mai putin placute nu simteam decat o stare de nemultumire si nu stiam de ce… Nu va speriati am aflat!!! La 11 noaptea suna interfonul si o voce calma imi spune ca a gasit un portofel cu numele meu, undeva aruncat aiurea.

Cobor, recuperez portofelul, multumesc cavalerului din taxiul galben si in final intru in casa verificand ce mi-a mai ramas din ce aveam. La prima vedere aveam totul – la a doua privire nu mai aveam nimic – cica asa incepe totul …

Nu am sa mai spun nimanui ca inteleg prin ce trece daca nu am trecut eu insami prin acea experienta – nu m-am gandit niciodata ca pierderea unui banal portofel te poate face sa te simti vulnerabil si amenintat la orice pas, iti da o senzie de rau si de murdar.
Asadar la 11.30 noaptea am inceput un tril de telefoane – inchide cardurile, vezi daca au fost folosite, vezi daca au reusit sa scoata bani, blocheaza orice tranzactie, fa alte carduri, da informatii, cere informatii, agita-te, vorbeste, urla, explica, astepta pe HOLD sa afli in ce categorie se incadreaza urgenta ta – este cu adevarat o urgenta, sau ti se pare si LASA ca iti spunem noi daca e urgenta sau nu, daca sa te agiti sau nu.

In final totul se termina – ai inchis cardurile si esti lefter pentru urmatoarele 2 saptamani pana vei avea alte carduri noi, portofelul il arunci scarbit la gunoi (ca un gunoi a pus mana pe el), tragi adanc aer in piept si obosit de vartejul de senzatii incepi sa plangi… De ce? Pentru ca cineva, cumva, undeva a aruncat o privire in viata ta si a calcat in picioare farama de intimitate pe care o aveai … portofelul tau .. a place where no one has gone before – THE FINAL FRONTIERE – acum au trecut si de asta.

Ce senzatie de kkt – ma duc la somn – Noapte Buna!

Tuesday, April 01, 2008

Traffic Story


Pst! Pst! Do you want to know something –
I am smiling? You know why – I do not know either?
Or maybe I do but I cannot say…
Stop asking! Stop!..
Alright I’ll tell you! J but it’s a traffic story with cars and smoke and music and finally like all stories LoVe.

It all began some time ago, don’t remember what date it was exactly but I know it was one of those days in which you are glad to be alive, a day in which you realize that you actually love life, and people, and the ups and downs that life reserves – a day that you have been expecting and finally come when you expected less.

As I was saying I was on my way home, spring was finally here and I was feeling the change that was near me, I was living it – I was looking around and smiling with no reason, I was singing and driving, I was dancing on the beats of my heart because Safri-Duo was singing.

Yeah, you fool! It was not a romantic song – it was one of those with drums and beats, and slam dunks and all kind of moves that I can never understand, but which I was now following. Uhhh! – I lost myself in the atmosphere so back to the story.

While I was singing and driving, I pulled down the window to feel the smell of spring rushing in … Suddenly I felt that there was something, someone watching me so I looked next to me and there he was – a guy (sweet I must say) watching me driving and singing and laughing (for sure because of my voice).

I turned red and blue a few times before I actually opened my mouth and said Hi! – We looked at each other for some time and continued driving side by side even if the others were flashing their lights and saying not so nice things … Pfiu! I know!!! People! … We drove like that for a few seconds then I turned my head and run – I got the green light, he stayed behind, as it turned red… J. Time has passed and I thought that day was just a traffic moment… but I was so WrOnG.

Last Friday I woke up and left for work – It started out as a very ugly day – I was sleepy, bored, annoyed and struck in traffic. I thought some music might cheer me up so turned on the volume and started singing along with the radio – it was a very funny song singing and while I was trying my best to follow it, I looked at the driver next to me – I simply choked – It was the Phantom from traffic.

We spoke a little – we had all the time in the TRAFFIC – Now his face has a name, and a meaning, and a number and also a car just like mine but a different color. Now you get why am I smiling J !!! … I might tell you the rest of the story some other time – Got to go now – If I leave now I have a chance to catch the 6 a clock traffic jam ….

P.S… In life you can never expect for all the traffic lights to be green at once...

Thursday, March 13, 2008

Întâlnire cu efect nociv...


Întâlnire cu efect nociv...
m-am întâlnit într-o seară cu un sentiment
abia ieşit din starea de levitaţie,

Cu o voce melodioasă şi pupile dilatate,
inventaria ziua ce se scufunda în zare.

Figuram pe la jumătate
zămislită în rădăcini fără copac

Am vrut să mă ridic...
îmi crescuse o aripă
doream să fiu zborul.

O umbră a pământului
mi-a pus piedică şi am căzut
într-un poem lipsit de relief

de atunci nu mai simt,
nu mai văd sentimente…
ochii mi s-au depărtat de cap

sensibilitate neînţeleasă
de ordinea umană
alunecată în tăcerea simţurilor
devorate de existenţă

am o zi proastă
memoria şi-a amintit
această întâlnire ce mă sfidează şi azicu braţele încrucişate...